NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ NAZARBAYEV’İN HAKKIDIR

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ NAZARBAYEV’İN HAKKIDIR

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ NAZARBAYEV’İN HAKKIDIR

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ NAZARBAYEV’İN HAKKIDIR

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için ABD Başkanı Barack Obama tarafından bizzat davet edilen Nazarbayev'e açılış konuşması yaptırmak Kazakistan adına bir onurdur, aynı zamanda bir hakkın teslimidir, ama yeterli değildir. Sayın Nazarbayev’in hakkı olan Nobel Barış Ödülü kendisine mutlaka verilmelidir. 

Gazetemiz 2010 yılında Kazakistan Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’i Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermişti.

M. KEMAL SALLI

52 ülkenin katılımıyla Washington’da yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne Nazarbayev, ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak katıldı. Bu yılki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapma gururu Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e verilmiş oldu. 

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için ABD Başkanı Barack Obama tarafından bizzat davet edilen Nazarbayev'e açılış konuşması yaptırmak Kazakistan adına bir onurdur, aynı zamanda bir hakkın teslimidir, ama yeterli değildir. Sayın Nazarbayev’in hakkı olan Nobel Barış Ödülü kendisine mutlaka verilmelidir.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Semey’i (Semipalatinsk’i) kapatarak dünyanın dördüncü büyük nükleer silah stokundan kendi iradesiyle vazgeçmişti. Nazarbayev, insanlığa yaptığı bu çok anlamlı hizmet nedeniyle, NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’nü bir değil, birkaç defa hak etmişti. Buna rağmen, 2010’da yapılan törende,  2009 Nobel Barış Ödülü  ABD Başkanı Barack Obama’ya verilmişti. Başka ülkelerden nükleer teknolojiyi nasıl “aldığını” gazetelere ayrıntılarıyla anlatan, Güney Afrika ülkelerine nükleer silah sattığı belgeleriyle ortaya çıkan,  “Nükleer silahlar sınırlandırılmalı” demesine rağmen bu konuda parmağını bile oynatmayan bir devlet başkanına Nobel Barış Ödülü verilirken, bu ödülün Kazakistan Devlet Başkanı  Nazarbayev’den esirgenmesini anlamak mümkün değildir. 

Obama ve Nazarbayev, geçen yıl düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde de bir araya gelmişlerdi. Barack Obama Nazarbayev'e, nükleer silahsızlanma konusunda gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür etmişti. Obama ayrıca ikili görüşmede yaptığı açıklamada Kazakistan'ın, başta nükleer silahlardan arınma konusunda olmak üzere, dünya barışı için gösterdiği çabaların her türülü övgüyü hak ettiğini söylemişti. 

Dünyanın en büyük uranyum üreticisi ülkelerin başında gelen Kazakistan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, kendi iradesiyle aldığı bir kararla, nükleer silahlarından vazgeçen ilk ülke olmuştu. Nazarbayev, Kazakistan'da 1949’dan bu yana nükleer denemelerin yapıldığı Semipalatinsk (Semey) poligonunu, 7 Mayıs 1995'te kapatmıştı. 

Sovyetler Birliği döneminde Kazakistan’ın Semey bölgesi, her perşembe günü düzenli olarak nükleer denemelerin yapıldığı bir alan olmuştu. Semey’de ilk bomba 29 Ağustos 1949’da patlatılmıştı. Nazarbayev’in nükleer bomba denemelerini yasakladığı 1989’a kadar, Semey’de 456 atom bombası patlatılmıştı. Bu denemeler nedeniyle Semey ve çevresindeki topraklar “zehirlenmiş”, kanser hastalıkları ve sakat çocuk doğumları büyük oranda artmıştı.  

Nazarbayev yönetimi devraldığında, Semey konusunda kendisine verilen brifingte buraya konuşlandırılmış nükleer silahlar ve bunları hedefe taşıyacak füzelerin miktarını öğrendiğinde, inanmakta güçlük çeker. Semey’de, Akmolinsk’te, Kızılorda’da 1200 civarında kıtalararası balistik nükleer füze başlığı ve bunları hedefe gönderecek rampalar, taşıyacak uçaklar bulunmaktaydı. 

Kazakistan’da, bu nükleer silah depoları dışında, 79. Rus Hava Tümeni ve bu tümenin emrinde olan nükleer silahları taşıyan uzun menzilli uçakların konuşlandığı özel üsler de vardı. Kazakistan ABD, Rusya ve Ukrayna’dan sonra dünyanın dördüncü büyük nükleer gücüydü. Fransa’nın (512 adet), İngiltere’nin (512 adet) ve Çin’in (284 adet) nükleer başlıklı füzelerinin toplamı Kazakistan’daki füze sayısından azdı. 

Fakat bunların hepsi, “Rusya Stratejik Füze Komutanlığı”na bağlıydı, Kazakistan yetkililerinin buralara girmelerine kesinlikle izin yoktu. 

“Nazarbayev nükleer silahları teslim etmekle Türk Dünyası’nı silahsız bıraktı” diyenler, Nazarbayev’i Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiğimiz için bize eleştiri yöneltenler bu gerçekleri biliyorlar mı? 

Bu gerçeklerin ışığında, 2010 yılındaki önerimizi tekrarlıyoruz: KAZAKİSTAN DEVLET BAŞKANI NURSULTAN NAZARBAYEV’E HAKKI OLAN NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ VERİLMELİDİR. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.