Türkiyemize yüzmilyarlarca dolar para akacak

Türkiye ile Birleşik Devletler İş Adamları Derneği Başkanı olan Ali Osman Akat, “Duyumunu aldığım ve bildiğim en az 15 tane holding seviyesinde yüz milyarlarca dolar yatırım yapacak ABD firması, bir kısım yatırım kararlarını, ki her bir firmanın minimum 100 milyon dolar üzeri Ülkemize aktaracaklar.” dedi. Türkiyede çok büyük yatırım fırsatları olduğunu dile getiren Akat şunları söyledi;

Türkiyemize yüzmilyarlarca dolar para akacak

Türkiye ile Birleşik Devletler  İş Adamları Derneği  Başkanı olan Ali Osman Akat, “Duyumunu aldığım ve bildiğim en az 15 tane holding seviyesinde yüz milyarlarca dolar yatırım yapacak ABD firması, bir kısım yatırım kararlarını, ki her bir firmanın minimum 100 milyon dolar üzeri Ülkemize  aktaracaklar.” dedi. Türkiyede çok büyük yatırım  fırsatları olduğunu dile getiren Akat şunları söyledi;

ÇOK BÜYÜK BİR İVME VAR

Türkiye-ABD ticari ilişkilerinde geçmişte ciddi bir ivme bulunduğunu anımsatan Akat, şu an Türkiye’de çok sayıda yatırımcı Amerikan firması bulunduğunu hatırlattı. Mevcut yatırımcı firmaların Türk pazarı içinde imalatçı iç pazara yönelik, hem de ihracatçı olduğuna dikkati çeken Akat, şu bilgileri verdi:

Bu firmalar ve yeni gelecek olan yatırımcılar vize krizi ile başlayan dönemde, ne yapacaklarını bilmez şekilde, ABD hükümetinden bir gecede yeni bir yaptırım, Türkiye’den bir gecede yeni bir yaptırım korkusuyla tamamen yeni yatırımlara kapalı şekilde beklediler. Bu bekleme sıkı şekilde devam etti. Şu an benim gördüğüm, davayla da ilişkili olarak, bu firmalar bu andan sonra Türkiye’de ciddi yatırımlarına devam edecekler.”

Ali Osman Akat, Amerikan firmalarının Avrupa ve Çin ile olan ilişkilerinin ABD’deki politik bakış nedeniyle zor duruma düştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti Türkiye’de onlar için iyi bir liman, iyi bir kapı. Hem buranın pazarına hükmetmek hem de buradan birçok ülkeye mal verebilmek için Türkiye iyi bir üs. Bu üssü, şu an hazırda Türkiye’de bulunan ABD firmaları yeni yatırımları ile daha iyi şekilde kullanacak. Ayrıca, duyumunu aldığım ve bildiğim en az 15 tane holding seviyesinde yüz milyarlarca dolar yatırım yapacak dedi

Ekonomi kurmayları, Türkiye ekonomisine yönelik piyasalarda yapılan değerlendirmelerin gerçekçi olmadığının geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere’deki ‘Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’ temasları sırasında küresel piyasalardaki yatırımlarıyla bilinen fon yöneticileriyle görüşmelerde de görüldüğünü belirtti. Mart ayından bu yana Türkiye ekonomisine yönelik başta IMF’nin yüzde 7,4’lük büyümeyle ilgili ‘büyümeyi yavaşlatın’ telkini, ardından S&P, Moody’s ve Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirme adımlarının yabancı yatırımcılarca endişe ile karşılanmadığını ifade eden kurmaylar, Türkiye’ye 100 milyar dolarlık bir fonun gelmesinin sürpriz olmayacağını kaydetti.

STA SERMAYE AKIŞINI KOLAYLAŞTIRACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın forumda “Katma değeri fazla ve yüksek teknoloji içeren ürünleri birlikte üretme imkanlarını araştıralım” davetinin de İngiliz yatırımcılarda Brexit sonrası reformlar sürecinde cazip bulunduğuna dikkat çekildi. Kurmaylar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de 3 bin kadar İngiliz kökenli firmanın 15 yılda 10 milyar dolarlık yatırımına dikkat çekerek, 16 milyar dolar olan iki ülke toplam ticaret hacminin artırılması için serbest ticaret anlaşmasının (STA) imzalanmasını önermesinin de önemli olduğunu dile getirdi. Kurmaylar, “Söz konusu fon miktarının Türkiye’ye akışını kolaylaştıracaktır” tespiti yaptı.

İNGİLİZLERLE İŞBİRLİĞİ ARTAR

Kurmaylar, firmaların karşılıklı olarak Türkiye’de veya Birleşik Krallıkta faaliyet göstermesiyle mal ve hizmet alım satmasıyla yetinilmeyeceğine de dikkat çekerek, “Önümüzdeki dönem, katma değeri fazla ve yüksek teknoloji içeren ürünleri birlikte üretme imkanlarının araştırılması gündeme gelecek. Bu kapsamda da savunma sanayinde ortaklığın yanı sıra dünyanın değişik coğrafyalarındaki iş ve ticaret imkanları gündemde” değerlendirmesi yaptı. Ayrıca Türkiye’nin bu yıl 40 milyondan fazla beklediği turist sayısında İngilizlerin artmasının da sürpriz olmayacağına işaret edildi. Türkiye’de konut sahipliği konusunda da İngilizlerin beklentisinin olduğuna dikkat çekiliyor.

REFORMLAR İÇİN 1,5 YIL KAZANILDI

Erken seçimlerin 1,5 yıl kaybedilmeden temel yapısal reformlara odaklanma fırsatsunduğunu vurgulayan kurmaylar, “Haziranda bütün belirsizliklerin ortadan kalkması ile reformların hayata geçirilmesi için 1,5 yıllık bir kazanım doğacak. Türkiye, seçimlerin ardından beş yıllık yeni bir döneme güçlü bir şekilde girecek. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu birçok sorunun çok daha radikal bir şekilde çözümünün önü açılacak. Dolayısıyla yatırımcılar bu anlamda seçimlere yapıcı, olumlu bakıyorlar” değerlendirmesi yaptılar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.