"Bunlar 'üç benzemez' ittifakı"

Erdoğan, diğer adayların Çankaya Köşkü ve Külliye'ye yönelik açıklamalarını "Bunlar ne cüce politikalar" ifadesiyle değerlendirirken, CHP'nin aday belirleme sürecince izlediği politikayı "Bu işin sonu CHP'nin toptan satışına kadar gider" ifadesiyle özetledi. Erdoğan ayrıca, muhalefetin ittifakını ise 'üç benzemez ittifakı' olarak niteledi.

"Bunlar 'üç benzemez' ittifakı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan​, AK Parti Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.
 

Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Cumhurbaşkanı adayları büyük ölçüde belli olmuş durumda. AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı'nın adayı olarak şahsımın başvurusunu yapmış bulunuyor. Ayrıca ittifak protokolü YSK'ya teslim edildi.

Nitekim kimi partiler grup kararı veya imza toplamak suretiyle adaylarını cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiler. Anamuhalefet partisi hariç. Partisini yönetmek daha önemli olacak ki, ülkeyi yönetmek için başkasını gösterdi. Partisinin genel başkanlığına bir türlü seçilemeyen birini cumhurbaşkanı adayı gösterdiler.

Zaten Kılıçdaroğlu'nun takdim şekli, hareketleri bu konuya bakışını ortaya koyuyor. Bizim bakış açımızda cumhurun en üst temsil edecek kişi olması gerekiyor. En üst makamda temsil edecek bir kişinin de buna uygun birisi olması gerekiyor.

"Bu işin sonu CHP'nin toptan satışına kadar gider"

CHP, ekonomiden birçok alana kadar vasıflar saymıştı. Bu adayda bu vasıflarla ilişki kuran pek olmadı. Korkarım, Bu işin sonu CHP'nin toptan satışına kadar gider. Nasılsa CHP, seçim kampanyası boyunca bunların hesabını millete verecektir.

Burada CHP'ye mi bakacağız, yoksa ortaya sürdüğü garibana mı bakacağız. Bir aslı var bir de kukla var. Hani Hacivat ile Karagöz oyunlarında sopayı tutan bir kuklacı vardır. Biz şimdi sopanın ucundaki ile mi yoksa kuklacı ile mi uğraşacağız.

Bizi çıldırtacaklarını söylediler, haklarını verelim çıldırtmasalar da şaşırttılar. Bu karikatür tip milletimizi eğlendirmeye uğraşıyor. Şu 16 yıldır kendi sikletimizde bir muhalefet bulamadık.

Önümüzde yeni bir dönem var, başarı çıtamızı hizmet ve siyasi kriterleri yukarı çıkardık. Dikkat ederseniz bizi bu kriterleri yükseltmeye kimse zorlamadı, biz çıtayı yukarı çıkardık. Biz hep değişim ve gelişmeden yana olduk.

"Bu nasıl bir cüce politikadır"

İcraatleri bu doğrultu da yaptık. Muhalefete bakınca şöyle bir manzara ortaya çıkıyor, birisi milletin evini, birisi devletin uçaklarını, biri yönetim sistemini göze kestirmiş.

  • Biri Çankaya'da yatacakmış, birisi Külliye'yi gençlere verecekmiş. Bu nasıl cüce bir politika. Bunlar çok basit, popülist politikalar. Millet sizden neyi yıkacağınızı değil, neyi inşa edeceğinizi bekliyor. Bu zamana kadar dikili ağacınız yok, neyi dikeceksiniz onu söyleyin.
  • Dertlere derman olacak, akılda kalacak bir projeniz var mı onu söyleyin. 16 yıldır iktidara gelmek için uğraşan muhalefetin daha büyük projelere ihtiyacı yok mu? Tek dertleri Erdoğan'ı yıkmak. Bizi başbakanlığa da, cumhurbaşkanlığına da milletimiz getirdi. Millet ne zaman tamam der ise, o zaman çekiliriz.

Biz, ne kadar Cumhurbaşkanı adayı ile yarışırsak o kadar memnun oluruz. Demokrasinin gereği budur. Türkiye'yi eski sistemine döndereceğiz vaadi, milletimizin 16 Nisan'daki tercihine saygısızlıktır.

İnşallah seçim günü sandıkta, 'inşa etmek için yola çıkan' ile 'yıkmak için yola çıkan' arasındaki tercihini milletimizin yapacağına inanıyoruz.

Yönetim sisteminin değişecek olmasının bize sağlayacağı imkanları gayet iyi biliyoruz. Manifestomuzda buna ilişkin süreçleri kısmen ifade ettik.


"Yola yeni çıkan bir çırak değil bu kaptan"

Ekonomide rasyonel bir tabanı olmayan, tamamen kur saldırısının önüne geçmek için projelerimiz var. Dış politikada yapacağımız çok iş var. Güvenlik için yurtiçi ve yurtdışındaki operasyonları yapmak için birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var.

 

Bütün bunları etkili ve kararlı bir şekilde yapabilmek için Cumhurbaşkanlığı sistemi çok önemli olacak. Meclis'te çoğunluğu sağlamamız şarttır. Kanun çıkarmaya hatta Anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulacaktır. Milletimizden isteğim, Anayasa değiştirecek güce ulaştırmak, daha farklı bir güç katmak olacaktır. Milletime güveniyorum. Erdoğan, bugün ülkesinin aleyhine olacak hiçbir adım atmamış, hiçbir karar vermemiştir.

Buna rağmen ortaya çıkan sorunlar, belki yanlışlar, art niyetten değil, hayatın doğal akışı ve değişimlerden kaynaklanmıştır. Bugün birlikte olduğunuz insanların ileri de nereye rota çevireceğini kestirmek mümkün değil. Kendilerine başka hedefler tayin edenlere güle güle demekten başka bir şey elimizden gelmezdi. Bizim tek taahhüdümüz milletimizedir. Yaptıklarımızın hesabını millete vermekten çekinmedik. Hesabımız halkadır, Hakka'dır.

Beyannamemizde de neler yapacağımızı anlatacağız. Eski yönetim sistemi ile yapabildiklerimiz bunlardır. Dünya değişirken, AK Parti'nin yerinde sayması düşünülemez. Her şeyden önce ciddi bir birikimimiz oldu. Ciddi bir tecrübemiz var. İstanbul gibi bir şehrin 5 yıla yakın başkanlığı var, arından 11,5 yıl Başbakanlık, 4 yıla yakın Cumhurbaşkanlığı tecrübemiz var. Bütün bunları bundan sonraki süreçte, ulusal tecrübe değil bir de uluslararası tecrübelerimiz var. Yola yeni çıkan bir çırak değil bu kaptan.

"Kapınıza gelenlere bu soruları sorun"

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Muhalefetin projesi yok dedik, ama haksızlık ettik galiba. Bir projeleri var. Bu projeleri Türkiye'yi eskiye döndürmekmiş. Eski sisteme dönmek millete haksızlık demektir.

Size bu vaatle gelenlere şunu sorun; AK Parti 2 milyon 484 bin derslik yaptı siz onları da mı yıkacaksınız? AK Parti 111 yeni üniversite açtı onları da kapatacak mısınız? AK Part 69 milyon kişiye geniş bant internet sağladı onları da kesecek misiniz?

AK Parti, 540 bin sağlık çalışanını işe aldı onları da kapı dışarı mı edeceksiniz? 5 bine yakın ambulansı devreye soktu, onları hurdaya mı çıkaracaksınız? AK Parti 20 bin kilometre yol yaptı, asfaltlarını söküp tarlaya falan mı dönüştüreceksiniz? AK Parti Türkiye'de 29 havalimanı inşa etti, bunları kapatacak mısınız? AK Parti 6 ilde kullanılan doğalgazı, 78 ile çıkardı, bu boruları söküp atacak mısınız? Evleri tekrar kömürlü sobalara mı döndüreceksiniz?

AK Parti Fırat Kalkanı ve Afrin'de 4 bin 423 teröristi etkisiz hale getirdi, 4 bin kilometrelik alanı güvenli hale getirdi, siz buraları yeniden teröristlere mi bırakacaksınız? Yarın karşınıza geldiklerinde bunu sorun, rica ediyoru. Eskiye döndürme planı olanların bunu da yapma ihtimali var."

Fransa'ya çok sert tepki

Fransa'nın Kuran-ı Kerim ile ilgili açıklamalarına değinen Erdoğan, "Bizim kutsal kitabımıza saldırdıkça, biz sizin kutsalınıza saldırmayacağız ama sizi alaşağı edeceğiz bunu da bilin" dedi. 

Fransa’da kendini bilmez bir grup çıkmış, bildiri yayınlamış. bunu söyleyenlerin Kuran-ı Kerim’den haberlerinin olmadığı çok belli de. acaba ömürlerinde İncil ya da Tevrat veya Zebur’u okumuşlar mı? okusalar İncil’in de yasaklanmasını isterler.

Bizim kutsal kitabımıza saldırdıkça, biz sizin kutsalınıza saldırmayacağız ama sizi alaşağı edeceğiz bunu da bilin.

Biz sizin ne kadar aşağılık olduğunuzu biliyoruz. Siz ne yapsanız da biz sizin kutsalınıza aynı şekilde saldırmayacağız çünkü biz sizin gibi aşağılık değiliz. 

"Üç benzemez ittifakı"

600 kişilik bir liste ile halkımızın karşısına çıkacağız. Biz bunu kuyumcu hassasiyeti ile değerlendireceğiz. Meclis grubumuz ne kadar güçlü olursa Cumhurbaşkanlığı hükümeti olarak o kadar rahat ederiz. Nazar değmesin Cumhur İttifakı çok iyi gidiyor. Diğer 'üç benzemez' ittifakının aksine biz tek adayla çıkacağız.

Vecihi Çınar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.