Özbeklerin lideri Muhammed Salih: TÜRKİYE YARDIMCI OL TÜRK DÜNYASI BİRLEŞTİREYİM

Özbeklerin lideri Muhammed Salih: TÜRKİYE YARDIMCI OL TÜRK DÜNYASI BİRLEŞTİREYİM

Özbeklerin lideri Muhammed Salih: TÜRKİYE YARDIMCI OL TÜRK DÜNYASI BİRLEŞTİREYİM

İslam Kerimov karşıtı Özbeklerin lideri Erk Partisi Genel Başkanı Muhammed Salih, Özbekistan diktatörü İslam Kerimov'un ölümünün ardından ilk kez konuştu. Yeni Şafak'ın haberine göre, uzun yıllar Türkiye'de sürgünde yaşayan Salih, Kerimov'un 3 gün önce hayatını kaybettiğini fakat resmi kurumların açıklamak için beklediğini ifade etti. Salih, “Biz partimizin internet sayfalarından Kerimov'un ölümünü açıklamıştık. Kerimov ekibinin ölümü açıklamamasının nedeni kendi aralarında başgösteren iktidar çekişmesi. Kerimov'un yerini alacak figüranları seçemediler. Figüranı belirlemek için de açıklamayı uzattılar" diye konuştu.

ULUSLARARASI DESTEK ŞART

Muhammed Salih Taşkent'e geri dönebilmesinin yolunun uluslararası kamuoyunun desteğinden geçtiğini belirtti. Salih, “BM nezdinde girişimler olabilir. Türkiye, Rusya orada etkin. Rusya demokratik seçimler için aracı olabilir. Rusya açısından da Özbekistan'da kurulacak demokratik bir rejim iyi olur. Bizim teşkilatlarımız hazır; Taşkent'e geri dönmemiz, orada kazanmamız demektir. Bu durum, orada nüfus sahibi olmak isteyen ülkelerin politikasına bağlı. Rusya, ABD ve Türkiye'ye bağlı. Orada serbest bir seçim istiyorlarsa, bizim gelmemiz için çalışmalılar." dedi.

TÜRK DÜNYASI BİRLEŞİR

Özbek lider Muhammed Salih, Kerimov rejiminin sona ermesinden sonra Orta Asya'da oluşacak yeni dengelere vurgu yaptı. “Türk dünyasının birleşmesine tek engel Kerimov'du" diyen Muhammed Salih şöyle konuştu: “O şuurlu bir Türk düşmanıydı. Yapılacak demokratik seçimler ve bizim yönetime gelmemiz, Türk dünyasının birleşmesine yönelik atılmış ilk adım olur. Bizim kadrolarımız, Sovyetler döneminden beri Türk dünyasının birleşmesini savunan bir kuşaktan oluşuyor. İlk adım oradan atılacak. Özbekistan en kilit ülke konumunda, değişim yakın"

TÜRKİYE İLE YAKINLAŞMAMIZA ENGEL OLDU

“İslam Kerimov Türkleri sevmiyor. kendisi Komünist Rus ideolojisinin sadık neferiydi. Türkiye ile yakınlaşmamıza hep engel oldu. Politikalarıyla yakındaki Türk devletlerini de etkiledi, onlar da kaybetti. Türk dünyasının birlik olmasını engelleyen bir aktördü. Kerimov rejiminin uzantılarının Özbekistan'da 3 gruba ayrılmış durumda. Kerimov'un o grupları hep dengede tuttu. Ölümüyle denge unsuru da kayboldu. Kendi içlerinde kavga başladı. Yeni aldığım bilgilere göre seçim sürecine kadar başa geçecek kişi üzerinde anlaştılar. Bizim yasalarımıza göre 3 ay içinde seçim olması, o sürece kadar da senato başkanının ülkeyi yönetmesi lazım."

SUÇLAMALARIN KALKMASI LAZIM

“Taşkent'e geri dönebilmem için Özbek mahkemelerinin hakkımda verdiği kararları bozması gerekiyor. O dönem uydurma suçlamalar ve sahte şahitler ile hakkımda kararlar verdiler. Daha sonra bu şahitler zorla bana karşı konuşturulduklarını itiraf etti. Hakkımda verilen 15,5 yıl hapis cezasının iptal edilmesi gerekiyor. Hukuki açıdan ben zaten suçsuzum."

Özbekistan'ın değişmesi için rejimin ve liderin değişmesi gerektiğini belirten Salih şu ifadeleri kullandı: "Yönetime Kerimov ekibinden biri gelirse mevcut durum devam eder. Dış ve iç dengeler değişmez. Özbekistan 27 yıldır tüm komşuları ile kavgalı, hiçbir dostu yok. Kerimov ile dost olan bir lider yok. Özbek halkı faklı bir siyasi zihniyet istiyor. Halkını düşünen, krizden nasıl çıkacağını bilen, dünya siyasetini bilen, o halkın derdini anlayan, halktan biri olması lazım."

GÜLEN'E SİTEM MEKTUBU

Sürgündeki Özbek muhalif lider Muhammed Salih, Özbekistan'daki okullarını açtırmak için kendisini Türkiye'den sürdürmek üzere Kerimov'la anlaştığını iddia ettiği Fethullah Gülen'e sitem dolu bir mektup kaleme aldı. SABAH'ın görüştüğü Muhammed Salih, "Mektubun ulaştığını biliyorum. Fakat ne olumlu ne de olumsuz bir cevap geldi" dedi. Sürgündeki Özbek muhalif lider Muhammed Salih, Gülen grubunun Özbekistan'da uzun süredir kapalı olan okullarını açtırmak için kendisini Türkiye'den çıkarmak üzere Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'la anlaştığını iddia ettiği Gülen'e sitem dolu bir mektup kaleme aldı.

TERÖRİST DAMGASI VURULDU

Muhammed Salih 2 sayfalık mektubuna kendisini tanıtarak başlıyor. Özbekistan'da rejim muhalifi olduğunu, yılardır Kerimov yüzünden vatanına hasret sürgün bir hayat sürdüğünü ifade eden Salih, 2 kardeşi ile birlikte 8 bin Özbek Müslüman'ın Kerimov'un zindanlarında çürümeye devam ettiğini kaydediyor. Özbek Müslümanların haklarını savunduğu için Kerimov'un kendisine terörist damgası vurmaya çalıştığını anlatan Muhammed Salih 1994'ten beri kapalı olan cemaat okullarının Özbekistan'da açılabilmesi için kendisinin sınır dışı edilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Kerimov ile anlaşıldığını, bu yönde bazı önemli isimlerin kendisine gelerek telkinlerde bulunduklarını hatta Gülen'e yakınlığıyla bilinen bazı vekillerin onun emri üzerine imza topladıklarını öğrendiğini belirtiyor. Kendisinin cemaat mekteplerini hep savunduğuna mektubunda yer veren Salih, Cumhuriyet gazetesi tarafından 6 Temmuz 1999 günü yapılan bir röportajı da örnek göstererek, röportajın herkesin Fethullah Gülen'den uzak durmaya çalıştığı bir dönemde yapıldığını, bu zaman diliminin de Gülen'in yurdundan sürgüne gönderilme dönemine denk geldiğini kaydediyor.

'VATAN HASRETİNİ BİLİRSİNİZ'

Mektubunda "Zati alinizi vatan hasretinin ne olduğunu bilen biri olarak tanıyorum. O yüzden sizin bir müstebitle böyle bir alışveriş içerisinde olabileceğinizi hiç tasavvur edemiyorum" diyen Salih, kendisine gelen ve Türkiye'yi terk etmesini isteyen isim ile görüştükten sonra kafasında buna inanmaması için hiçbir neden kalmadığını belirtiyor. Salih, mektubunu şu vurucu ifadelerle bitiriyor: "Gerçekten böyle bir pazarlık oldu ise, ben bir mazlum Müslüman olarak size hakkımı helal etmeyeceğim." SABAH'ın görüştüğü Muhammed Salih şok mektubu doğruladı. Salih, 2008'de kaleme aldığını belirttiği mektubu cemaate yakın bir ahbabına vererek Fethullah Gülen'e ulaştırdığını kaydetti ve ekledi: "Mektubun ulaştığını biliyorum. Fakat ne olumlu ne de olumsuz bir cevap geldi."

TURGUT ÖZAL GETİRDİ DEMİREL GÖNDERDİ

Muhalif lider Muhammed Salih, dönemin Cumhurbaşkanı Özal'ın davetiyle 1993'te Türkiye'ye geldi. Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olunca yurtdışına gönderilen Salih'e, Refahyol hükümeti tarafından tekrar Türkiye'ye giriş izni verildi. 28 Şubat'ta yeniden sınır dışı edilen Salih için 2005'te ise Türkiye'ye giriş izni çıktı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.