Sayın Cumhurbaşkanım, maalesef Konya sizi bizi uyutuyor!

Fetocular Konyada Hala çok Aktif

Sayın Cumhurbaşkanım, maalesef Konya sizi bizi uyutuyor!

Fetullahçı Terör Örgütü Davası’nın firari sanığı AKTİSAD Konya Şubesi eski Başkanı Soner Cesur, Konsolosluk marifetiyle çıkarttığı vekaletnameyle üzerinde ne kadar taşınır, taşınmaz mülk varsa çatır çatır satışını yapıyor. Son olarak Organize Sanayi Bölgesi’nde “Buğday Eleme Tesisleri” bulunan bir arsayı Şakiroğlu Tarım A.Ş.’nin sahibi Ali Turan’a 6 milyon TL’ye sattı.

Gri Bülten’le aranan bir adamın nasıl vekaletname çıkarttığını mı yazacağız yoksa kendinin hangi ülkede olduğunu kendi ihbar eden adamla ilgili kaldığı ülkeden istenmeyen bir yargı sürecini mi yazacağız, bilmiyorum. O değerlendirmelerimizi şimdilik askıya alıyoruz.

Sanayi Bölgesi’ndeki satışlar her ne kadar “Tüzel Kişilik” de oluştursa yönetmelik gereği Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’na soruluyor.

23/10/2008 tarih ve 5807 sayılı Kanun' un 4. maddesi 4562 Sayılı Kanun' un 18. maddesine yapılan ekleme ile katılımcılara geri alım hakkı şerhi kaldırılarak tapu verilmesi durumunda tapu kaydına "taşınmazın icra yoluyla satışı dahil üçüncü kişilere devrinde OSB'den uygunluk görüşü alınması zorunludur." şerhi konulur. Bu durumda eski katılımcının vermiş olduğu taahhütler, yeni alıcı tarafından da aynen kabul edilmiş sayılır, hükmü getirilmiştir. Buna paralel düzenleme Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin 106. (eski Yönetmelik 97. madde) maddesinde de yer almıştır.

Konya Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti’nin Başkanı Konya Valisi Muammer Erol, Başkan Vekili de Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü. Üyeler; Mehmet Kamil Sağlam, Mustafa Veli Tekelioğlu, Mehmet Ali Acar, Nurullah Osmanlı, Hasan Kılca, Fevzi Serin, Halil Akpınar, Fuat Tuza, İbrahim Özen, Cemalettin Tunç Efe, Mehmet Kaçmaz, Mustafa Büyükeğen ve Ali Üker’den oluşuyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, Başkan Vekili Mustafa Veli Tekelioğlu, üyeler; Mehmet Ali Acar, Fevzi Serin ve İbrahim Özen.

Bu zamana kadar Fetullah Terör Örgütü Davası’nın firari sanığı olan Soner Cesur’un mallarına neden tedbir kararı alınmadığı ya da şirketlerine neden kayyum atanmadığı en esaslı sorudur. Tedbir kararı alınmış olsaydı, bu satış ve önceki satışları gerçekleşmeyecekti. Esas sorgulanması gereken tedbir kararının alınmamasıdır. Gelelim Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen satış ihmaline. Soner Cesur’dan arsayı alan kişinin paralel yapıyla uzaktan yakından bir ilgisi yok, adam basmış parasını almış.

Satış işleminin teyidini almak için önce Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü’yü aradım. Bir arkadaş toplantısında olduğu için detayları paylaşamadık ama Soner Cesur’un Sanayi Bölgesi’nde bulunan arsasını sattığını, bunun için de kendilerinin yönetmelik gereği onayı olması gerektiğini söyledim. Satıştan haberi olmadığını söyledi.

Sonra Organize Sanayi Bölge Müdürü Vahit Türkyılmaz’ı aradım. Satış işleminin doğru olduğunu, kendilerinin de satışı uygun gören bir rapor verdiklerini doğruladı. Uygunluk raporu verilmeseydi, satış işlemi gerçekleşmeyecekti. Vahit Bey, “Resmi prosedürde tüzel kişiliklerile ilgili alacak verecek ve borç durumlarının incelendiğini satışa engel bir şey yoksa rutin bir değerlendirme sonucu onay verildiğini” söyledi.

Yine Bölge Müdürü Türkyılmaz’a, “Fethullahçı Terör Örgütü Davası’nda Gri Bültenle aranan bir adamla ilgili ya da benzer şahıslarla ilgili Müteşebbis Heyet Başkanı Vali Muammer Erol’dan ya da Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü’den paralel yapı bağlantısı olan kişilerin satış talepleri yönetim kuruluna sunulmadan satış onayı verilmemesi talimatı gelseydi, satış işlemine onay verir miydiniz, imza atar mıydınız” diye sordum. “Bekletirdik, yönetim kuruluna sunardık, bu konuda her hangi bir bilgilendirme yapılmadı” dedi.

Hukuki tedbirleri geçtik, bu şehirde inisiyatif de kullanılmıyor. Paralel yapıyla mücadelede başta Konya Valisi Muammer Erol’un kararlı bir duruş göstermesi gerekiyor. Güzel bir sözümüz vardır bizim, “Namazda gözü olanın ezanda kulağı olur” diye. Paralel yapıyla mücadelede gözü olacak önce insanın. O zaman bizim duyduklarımızı kulakları da duyar. Ayrıca şehrin mülki amiri, bir emriyle ne kadar inde çar-çakal varsa dışarıya çıkarılır.

Sayın Erol, Sayın Kütükçü; satılacak bir yer kalmamasına rağmen verin talimatınızı, hiç değilse kalanlar kurtarılsın!

Soner CesurTürsa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Yeni Un Fabrikası’nın sahibi, ayrıca tavuk çiftliği de var, hayvancılık da yapıyor. Buğday Pazarı’nda hâlâ kendi adına alım satımlar gerçekleştiriliyor. Bir an önce tedbir kararı çıkartılmalıdır. Hiç değilse milletten aldıkları himmet paralarıyla kurulan fabrikalar ve tesisler yeniden millete iade edilebilsin!

AKTİSAT Konya Şubesi ilk Başkanı Ali Akın da APS Fabrikası’nı AKİŞ Asansör’e satışını gerçekleştirmişti. Onun da mal varlığı üzerine bir tedbir kararı çıkarılmadı, o da Gri Bültenle aranan bir Fethullahçı Terör Örgütü baş sanığı.

Fethullahçı Terör Örgütü sanıkları ve bağlantısı olan şirket sahipleri bankalara kredi için başvuruyor. Bankalardan eksper değeri raporu istiyorlar. Birinin oteli varsa ya da diğerinin cam fabrikası varsa mülkünün eksper değerini bankalar belirliyor. Sonra o raporu alarak, kredi çekmekten vazgeçtiklerini belirtiyorlar. Satış yapacakları kişilere eksper değeri raporunu sunuyorlar, 10 milyonluk bir değer biçilmişse, git bankadan kredi çek burayı sana bu değerden satayım, üzeri bir miktar da varsa onu taksitlendireyim diye anlaşıyorlar.

Fethullahçı Terör Örgütü Davası’nın firari sanıklarının mülk satışları hakkında hala tedbir kararı verilmedi, hiçbirinin şirketine de kayyum atanmış değil.

Son olarak paralel yapının Merve ve Sabah Eğitim Kurumları’na atanan kayyum tercihlerini de gördük. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar, atanan kayyumlarının ikisi aynı gün istifa etti.

Konya paralel yapının üssü olmasına rağmen yargının ve ilgili kuruşların bu kadar atalet içinde olması anlaşılabilir bir şey değildir. Apaçık bir işgal yaşamanın eşiğinden geri dönmüştür Türkiye, bu işgal emperyalist devletlerin ülke yönetimimizi işgal etmesidir. Bir İstiklal Mücadelesi veriliyor, bunu anlamak zorundayız.

Fethullahçı Terör Örgütü Davası’na hepimizin müdahil olması gerekiyor, hukuki bir dayanağımız da var, bütün Türkiye’nin kişisel bilgileri paralel yapı davasından yargılanan Avukat Memduh Oğuz’un Bürosu’nda çıktı, gözaltına alınan adam serbest bırakıldı, o da firar etti.

Fethullahçı Terör Örgütü Davası’nda bilgilerine başvurulan bir sürü işadamı olmuş, bazıları 1 milyonun üzerinde para vermiş. Savcılık soruşturmasında bu paraların nasıl verildiği dahi sorulmamış, gönüllü vermişlerse bir bağları var, zorla alınmışsa bir şantaj var, hepsi açığa çıkarılmalıdır.

Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Musa Arat, Merkez ilçe Belediye Başkanları Fatma ToruMehmet HançerliUğur İbrahim Altay, Emniyet İl Müdürü Mevlüt Demir ve bütün il müdürlerinin paralel yapıyla mücadelesini takdir eden, yazan bir yerde olmamız gerekirken, görevlerini hatırlatan bir yerde olmamız zul geliyor bize!

Sayın Cumhurbaşkanım, maalesef Konya sizi uyutuyor! VECİHİ ÇINAR

KAYNAK: CAFE KULİS
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.