At Binenin Kılıç Kuşananın...

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından Yenikapı Meydanı'nda "At Binenin Kılıç Kuşananın" sloganıyla düzenlenen 3. Etnospor Kültür Festivali, ödül töreni ile sona erdi.

At Binenin Kılıç Kuşananın...

3.  ‘milyonluk’ katılımla sona erdi


3. Etnospor Kültür Festivali ‘milyonluk’ katılımla sona erdi

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Ana Sponsorun Turkcell ve global iletişim sponsporunun Anadolu Ajansı olan 3. Etnospor Kültür Festivali sona erdi. Festival boyunca 1 milyona yakın kişi Etnospor Kültür Festivali'ni ziyaret etti.

Yenikapı Meydanı'nda "At Binenin Kılıç Kuşananın" sloganıyla düzenlenen ve 5 gün süren festivalde, Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü gelenekler hayat buldu. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan festivalin ödül töreninde yaptığı konuşmada, organizasyonun en kalabalık gününü yaşadıklarını belirtti.

BİLAL ERDOĞAN: "ORTA ASYA'NIN, ANADOLU'NUN VE BALKANLAR'IN KÜLTÜREL RENKLERİNİ BURADA GÖRDÜK"

Festivalde ziyaretçilerin çok güzel vakit geçirdiğini aktaran Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı N. "Ailece hem güzel vakit geçirmek hem de geçmişimizi ve değerlerimizi geleceğe taşımak mümkün. Bunda ne gericilik ne de yobazlık var. Bunların gelişmişlikle hiçbir ilgisi yok. Bizler bin yılı aşkın bir süreçte Orta Asya'dan Anadolu'ya gelmiş ve burayı kendimize vatan yapmışız. Orta Asya'nın, Anadolu'nun ve Balkanlar'ın kültürel renklerini burada gördük. Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak Türkiye merkezli bir kuruluş olduğumuz için sadece Anadolu'nun ve Türkiye'nin değil dünyanın kültürel zenginliğine dikkat çekmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

BİLAL ERDOĞAN: "SENEYE DAHA GÜZEL BİR FESTİVAL YAPMAYI ÜMİT EDİYORUZ"

Türkiye'nin 21. yüzyıla damgasını vuracağını dile getiren Erdoğan, "Bizim kültürümüzün taşıdığı değerler ve inanç sistemimiz, yeni Türkiye'nin merkezinde olacaktır. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bütün sponsorlar ve festivalde görev yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Her geçen sene daha kusursuz bir organizasyon olma yolunda ilerliyoruz. Sizin desteklerinizle seneye daha güzel bir festival yapmayı ümit ediyoruz." diye konuştu.

Bütün kültürlerin dünyanın zenginliği olduğunu ve saygınlığı hak ettiğini vurgulayan Bilal Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir kültürün başka kültüre hayat hakkı tanımaması, onu baskı altında tutup yok olmaya bırakması insanlığın doğasına aykırı olduğu için huzursuzluk yaratır. Burada 30 ülkenin yemeklerini vatandaşlarımız severek yediler. Japonların atlı okçuluğuyla kendi atlı okçuluğumuzu yan yana görüp mutlu oldular. Anadolu'ya erişmemiş kökbörü sporunu keyifle seyrettiler. Demek ki bu kültürel zenginlik bizim içimizde de var ki, bunları seyrederken takdir edebildik. Atlı okçulukta ödül alan kardeşlerimizi ayrıca tebrik ediyorum. 13 yaşındaki kardeşimiz birinci oldu. İnşallah atlı okçuluğa ilgiyi çekince ne cevherler daha keşfedilecek. Diğer geleneksel sporlarda da olduğu gibi."

"ANNELERİMİZ KÜLTÜRÜN TAŞIYICILARI VE KORUYUCULARI"

Anneler Günü dolayısıyla annesi ve eşi de dahil olmak üzere tüm anneleri tebrik eden Bilal Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Annelerimiz kültürün taşıyıcıları ve koruyucuları. Kültür ancak ailede korunarak geleceğe taşınabilir. Bizim geleneğimize göre kültürümüzün koruyucusu annelerimiz olmuştur. Kültürümüzü koruyup geleceğe taşıyacakları için annelerimizi tebrik ediyorum. Annelerimiz olmasaydı, batı özentilikleri bizi kimliksiz bir nesil haline getirebilirdi. Ama analarımızın ninnilerinde ve manilerinde bizim kültürümüz yaşadı ve bugünlere geldi."
Engelliler Haftası'nda olduklarını da hatırlatan Erdoğan, "Festivalde engelliler okçuluk ve görme engelliler mangala turnuvasını da yaptık. Yıl boyunca Türkiye'de tüm görme engelli öğrencilerin okullarında mangalalarını hediye ettik ve turnuvalarını yaptık. Burada da final müsabakalarını gerçekleştirdik." diye konuştu.

FESTİVALDE PEK ÇOK ETKİNLİK YER ALDI

Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok etkinlik yapıldı.

Türki devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları ve Orta Asya geleneksel toylarıyla adeta bir şölen havasında geçen festivale, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, festivalde hem spor yarışmalarını takip etti hem de kültürel faaliyetlere dahil oldu.

'nde aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğunda müsabakalar yapıldı.

Festivalde Arap dünyasında önemli bir yer tutan şahin yarışı ile Japon kültürünün en önemli geleneklerinden olan yabusame (Japon atlı okçuluk sporu) sporu da yapıldı.

Organizasyonda bugün yapılan müsabakaların ardından düzenlenen törenle dereceye giren sporculara madalyaları verildi.

Kategorilerinde başarılı olan sporcular ödüllerini Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, Okçular Vakfı Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, TRT Genel Müdür Yardımcısı Osman Urgun, Anadolu Ajansı İstanbul İdari İşler Müdürü Sabri Çelebioğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, Namet Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kayar ile MADO Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Nalcıoğlu'dan aldı.

Ödül törenin sonunda festivale katılan yabancı konuklar, Bilal Erdoğan'a çeşitli hediyeler verdi.

ÖDÜL ALANLAR

3. Etnospor Kültür Festivali'ndeki oyunlarda dereceye giren sporcular sırasıyla şunlar:

AŞIK OYUNU
Emin Atagün, Abdül Beşir Levent, Turatbak Ulubatlı

MAS GÜREŞİ
Erkekler: Vahdet Kemal Arıkapan, Burak Bingöl, Fırathan Koçhan
Kadınlar: Müjgan Oktay, Emine Çalbay, Özgenur Türkmen

ŞALVAR GÜREŞİ
Büyük orta: Selçuk Kara, Ömer Çomruk, Ziya Daylak
Başaltı: İsmail Bulut, Mahmut Bulut, Beytullah Kılınç
Baş: Halil Hopur, Halil İbrahim Erdine, Ali Taşboru

AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ
Büyük orta boy: Hüseyin Kekçe, Samet Parmaksız, Ahmet Yıldız
Başaltı: Naim Uçar, İhsan Arslan, Ahmet Kara
Baş: Mustafa Kemal Dağcı, İrfan Mete, Erol Öztürk

KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ
Büyük boy orta: Onur Utaş, Soner Demircan, Emre Arslan
Başaltı: Ömer Ölmez, Mahmut Özkan, Kazım Aktaş
Baş: Enes Bandırma, Anıl Kılıçsallayan, Özgür Kılıç

KUŞAK GÜREŞİ
Küçük boy: Berat Yıldırım, Yusuf Küçükçayır, Musa Eren Soysal
Orta boy: Uğur Vardar, Cihan Koç, İbrahim Ersoy
Büyük boy: Burhan Karatavuk, Tunahan Güven, Ali Sayıner
Kadınlar: Büşra Kevzer, Tuğçe Sayıner, Kübra Tüfek

YAĞLI GÜREŞ
Minikler: Özer Özgür Arslan, Emirhan Giray, Arda Gezer, Yusuf Yılmaz
Teşvik: Emirhan Taş, Arda Avcuoğlu, Melihcan Yarba, Alparslan Daş,
Tozkoparan: Ali Osman Güngördü, Engin Alp Yıldız, Batuhan Bardak, Orhan Deniz ÖzcanDeste: Yıldıray Pala, Emincan Gürbüz, Tuğrul Menemenci, Nihat Yarba
Büyük orta: Zafer Dama, Davut Pınar, Burak Şahin, Serkan Çavuşoğlu
Başaltı: Davut Demir, İsmet Karabulut, Temel Altıntaş, Harun Turan
Baş: Enes Kesler, Osman Topuz, Barış Bayal, Ali Turan

MANGALA:
Türkiye Görme Engelliler Turnuvası: Saadet Atalay, Furkan Acer, Selim Baysam
İstanbul İlkokullar Kategorisi (Erkek): Salih Okuyan (Çakmaklı İlkokulu), Emin Zekeriya Metin (Nursen Fuat Özdayı İlkokulu), Ömer Selim Sazak (Tiryaki Hasanpaşa İlkokulu)
İstanbul İlkokullar Kategorisi (Kız): Zeynep Ece Yılmaz (Cumhuriyet İlkokulu), Fadime Coşkun (75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu), Elif Sare Sadoğlu (Arif Nihat Asya İlkokulu)
İstanbul Ortaokullar Kategorisi (Erkek): Enes Kılınç (Anafartalar Ortaokulu), Emre Coşkun (Osmangazi Ortaokulu), Efe Sinan Suiçmez (Sultan Çiftliği Ortaokulu)
İstanbul Ortaokullar Kategorisi (Kız): Ruken Kanar (Bahadır Demir Ortaokulu), Ceren Şentürk (Değişim Koleji), Şevval Nehir Vurak (Özel Sancaktepe Yenidoğu Ortaokulu)
Etnospor Eğitmen Turnuvası: Yusuf Bingöl, Ercan Pişkin, Sinan Sergen Aslan
Atlı cirit: Can Dadaşlar Takımı, Uşak 1 Eylül Takımı, Uşak Genç Bozkuşlular Takımı, Erzincan Atlı Spor Kulübü Takımı
Kökbörü: Van Ulupamir Takımı, Kazakistan takımı

YAYA OKÇULUĞU
Büyük erkek: Ahmet Özoğul, Mehmet Aşkım Gölhan, Osman Bacılı
Büyük kadın: Kader Coşkun, Esra Karagüzel, Nesrin Takçı Yassı
Karma minik: Melikşah Aslan Yılmaz, Osman Said Oy, Magjan Canaltay
Engelli: Turgay Arslan, Remzi Kökçe, Halis Ardıç

ATLI OKÇULUK
Genel klasman: Berkin Aras, Samet Baykurt, Muhammet Fethi Duruay
Memlük stili: Berkin Aras, Mustafa Emrah Koç, Yavuz Ayaz
Kabak atışları: Davut Çakır, Ümit Tekcan, Muhammet Fethi Duruay

Ödül törenin sonunda festivale katılan yabancı konuklar, Bilal Erdoğan'a çeşitli hediyeler verdi.


Vecihi Çınar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.