Kalın'dan flaş açıklama: Afrin'e sızma girişimleri püskürtüldü

Kalın'dan flaş açıklama: Afrin'e sızma girişimleri püskürtüldü

Kalın'dan flaş açıklama: Afrin'e sızma girişimleri püskürtüldü

İşte Kalın’ın açıklamaları ve sorulara verdiği cevaplardan satır başları:

Kahraman askerlerimize mücadelelerinde Allah’tan başarılar diliyoruz. Sahada son derece dinamik gelişmeler de yaşanıyor. Biz Afrin harekatını başlattığımızda bunun terör örgütlerine karşı yürütülen bir mücadele olduğunu bütün dünya ile de paylaşmıştık. Özellikle MİT’in, ÖSO’nun koordinasyonu noktasında yoğun bir çalışması olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

“AFRİN OPERASYONU BATILI ÜLKELER İÇİN DE SAMİMİYET TESTİDİR”

Afrin operasyonunun DEAŞ operasyonlarını geciktirdiği yönünde beyanların geldiğini görüyoruz. Afrin’de yürütülen terörle mücadele DEAŞ ile mücadelede hiçbir engel değildir. Afrin operasyonu batılı ülkeler için de samimiyet testidir. Bütün ülkelerin Zeytin Dalı harekatını desteklemesi gerekir. Terör örgütleri arasında hiyerarşik ayrım yapılamayacağına göre, terör örgütlerinin de Suriye topraklarından temizlenmesi konusunda uyum içerisinde hareket edilmesi gerekir. Müttefiklerimizden beklentilerimiz de bu yöndedir.

“YPG/PYD AFRİN’İ İKİNCİ KANDİL YAPMAYA ÇALIŞMAKTADIR”

BM sözcüsü de dün kayda geçirdi. YPG PYD bir müddettir Afrin’i ikinci kandil yapmaya çalışmaktadır. Afrin’in ikinci bir Kandil olması engellenmiştir. Bundan sonra da buna müsaade edilmeyecektir. Fakat PYD YPG terör örgütünün sivillerin çıkmasını engellemesinin de altını çizmek lazımdır. Bunun da bir savaş suçu olduğu malumdur.

“AFRİN’E SIZMA GİRİŞİMLERİ PÜSKÜRTÜLDÜ”

Özellikle ABD’nin kontrolünde hareket eden YPG güçlerinin Münbiç’ten Afrin’e kaydırılmasını engellemesi beklenir. Bunu yaparlar yapmazlar ama biz sahada gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. Bu konuda kararlılığımız tamdır. Afrin’e sızma girişimleri püskürtüldü. Bundan terör örgütünün de bir takım dersler çıkarması gerekir.

Doğu Guta’da yaşanan hadiseler… BM, 30 gün boyunca ateşkes ilan edilmiş idi. 10-12 günde yaşanan hadiseler bunun uygulanmadığını gösteriyor. Rejimin ihlalleri devam ediyor. Sayın cumhurbaşkanımız açıklamaları yaptık, yapıyoruz. Yoğun diplomasi trafiği yapıyorlar. Güvenlik koridorların oluşması ve insani yardımlara izin verilmesi gerekiyor. Ateşkes süresinin günde 4-5 saatten 24 saate çıkartılması için de girişimlerimiz devam ediyor. İnsanlığın vicdanı Türkiye’de atıyor. İnsani drama dur demek için Türkiye harekete geçmiş durumda.

Birkaç gündür yola çıkmış olan vicdan konvoyu çalışması. Türkiye’deki STK’ların öncülüğünde gerçekleşen konvoy yarın Hatay’a gidecek. Orada Suriye’deki kadınların maruz kaldıkları işkenceyi protesto etmek için bir çalışma yapacaklar. Bu çalışma grubundan bir heyeti cumhurbaşkanımız kabul edecek. Tabi burada sadece 8 Mart dolayısıyla değil, dünyanın hiçbir yerinde kadınların şiddete maruz kalmaması için seferberlik içinde olmamız gerekiyor.

Bir diğer önemli konu, bildiğiniz gibi geçen hafta sayın cumhurbaşkanımızın 4 ülkeyi kapsayan Afrika ziyareti oldu. 20’ye yakın anlaşma imzalandı. Amacımız Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkileri daha da derinleştirmek.

En son dün Alman resmi makamlarının yaptığı açıklamada sadece Almanya’da Müslümanlara yapılan saldırının 950 olduğu tespit edildi. Bu endişe verici bir sayıdır. Bu neredeyse günde 3’e yakın saldırı demektir. Biz Avrupa ülkelerindeki ırkçılık ve nefret suçlarından endişe duyuyoruz. Bu ırkçı, ayrımcı, islamofobik harekatler Avrupa siyasetini esir almış durumdalar.

SORU & CEVAP

SORU: Yunanistan’da Türk bayrağının yakılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl adım atacağız?

Pentagon’un terörist Ferhat Şahin hakkında ‘General Mazlum’ tanımını kullanması…

5 Mart tarihinde Atina’da yapılan gösteride Türk bayrağının yakılmasını nefretle kınıyoruz. Girişimler de yaptık. Yunan makamlarından derhal faillerin bulunması için beklentimizi ifade etmek istiyorum. Bir ülkenin bayrağını yakmak nefret suçudur. Ve beklentimiz faillerin bir an önce bulunup hukuk önüne çıkartılmasıdır.

Zaman zaman Pentagon’dan orta düzey alt düzeylerin açıklamaları geliyor. Bizim Amerikalı yetkililer de üzerinde mutabık kaldığımız konularda muhalif açıklamaların olduğunu görüyoruz. Biz bu konuda pentagon yetkililerine gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Ortada bir bilgi eksikliği yok. Ortada bir zihniyet sorunu var. Bizim çağrımız, şu sözcüsü bu sözcüsü, terör örgütünü meşrulaştırmaya dönük açıklamalardan vazgeçsinler.

Terör örgütünün mensubuna askeri sıfatla atıfta bulunmak, ortada büyük bir skandalın olduğunu göstermektedir. Biz sahada kendi ulusal güvenliğimiz çerçevesinde bu mücadelemize bundan sonra da devam edeceğiz.

SORU: Salih Müslim ile ilgili bir süreç yaşandı. Bununla ilgili olarak bütün AB üyeleri ülkelere girişim yapıldığını anlıyoruz. Türkiye daha önce Interpol’e başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruya olumlu yanıt verilmedi mi? Verilmediyse gerekçe nedir? Ayrıca başka teröristler var mı Interpol’ün kırmızı bülten çıkartmadığı?

Salih Müslim ve diğer kişilerle ilgili bizim talep hakkımız vardır. Bu AB ile 70’li yıllardaki anlaşma çerçevesinde, bunları iade etmek isteyen ülkeler hukuki gerekçeye sahip bulunmaktadır. Mesela 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’cülerle ilgili de girişimlerimiz oldu. Bunlar aynen devam edecek. Yorumlar, oyalamalar, hukuki içtihat çabaları kararın daha ziyade siyasi olduğunu gösterir, hukuki olmaktan ziyade.

Madem biz terörle mücadele ediyoruz, gerek AB ülkeleriyle, gerek ABD ile bu tür bir talepte bulundurduğumuz zaman zaten hukuki zeminini oluşturup gönderiyoruz. Biz de bunu ciddiye alıyoruz. Dediğiniz şahısla ilgili aslında burada Avrupalıların da oturup düşünmesi lazım. Böyle elini kolunu sallayarak imkan ve fırsat vermeleri ne anlama geliyor?

Dolayısıyla bizim beklentimiz tabi ki önce Çekya’dan iadesiydi, şimdi Almanya’yla ilgili yürütülüyor. Bu kişiler nereye giderse gitsin hukuki süreçleri incelemeye devam edeceğiz. Interpol ayağıyla ilgili olarak da ilgili birimlerimiz onlarla yakın mesai içerisindeler.

Soru: Doğu Guta’da konusunda bir güvence Putin tarafından verildi mi?

Amerika ile Türkiye ilk toplantılarını yapacak. Türkiye’nin beklentileri neler?

Şimdi bu terör gruplarının Doğu Guta’dan çıkarılması gibi bir çalışma var. Ama henüz gerçekleşmedi. Rejim de bunu bahane göstererek Doğu Guta’ya saldırmaya devam etti. Sayın Putin gerekli talimatları vereceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde somut neticelerini göreceğimizi ümit ediyoruz. Meskun mahallerde, bugün şu saatte bu iş çözülür demek zor, kolay değil. MİT’ten Hakan bey bu konuyu bire bir takip ediyor.

Üçlü mekanizmayla ilgili arkadaşlarımız Washington’a gittiler. İki temel konumuz var. PYD’ye verilen destek ve FETÖ meselesi. İşin özünde bu iki konu var. Zaman zaman işte Türkiye batı ekseninden uzaklaşıyor, ABD ile ilişkilerini bozdu gibi yorumların yapıldığını görüyoruz. Bu iki konu, ABD için taktik konular olabilir. Bizim için stratejik beka haline gelmiştir. O yüzden Türkiye bu konuda çok net tavır almıştır. Bundan sonra da bundan vazgeçmeyecektir. Bizim onlara sunduğumuz alternatif, diğer aktörlerle DEAŞ ile mücadele, yerel şehirlerde güvenliğin sağlanması… Bunları YPG PKK’nın dışındaki gruplarla yapabilirsiniz.

FETÖ konusunda da beklentimiz, iade talebi dahil olmak üzere FETÖ’nün hem Türkiye’de hem Amerika’daki suçlarıyla ilgili bunlarla ilgili artık ABD’nin adım atması. Bu ikinci bir oyalama taktiği olarak tezahür edecek olursa bu ilişkiler üzerinde olumsuz havanın esmesine sebep olacaktır.

SORU: Üçlü zirve planlanıyordu Astana süreciyle ilgili. Bunun tarihi netleşti mi?

Suriye’nin Kuzey’inde AFAD’ın 170 bin kişilik kamp hazırlığında olduğunu biliyoruz. Hazırlıklar ne seviyede?

Üçlü zirve İstanbul’da Nisan ayı başında yapılacak. Toplantıyı biz çok önemsiyoruz. İdlib tarafında bir kamp kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İdlib’de büyük bir nüfus yoğunluğu var. Şehrin nüfusu iki katını aşmış durumda. Özellikle Atme’de birkaç yüz bin mültecinin çok zor şartlarda, hiçbir şey olmadan birkaç yıldır yaşama tutunduğunu biliyoruz. Bir kamp kurulması çalışması var. Ama önceliğimiz güvenliğin sağlanması.

Tabi beklentimiz, temennimiz İdlib’de olsun Afrin’de olsun güvenliğin sağlanıp orada hayatın normale dönmesiyle birlikte mültecilerin ülkelerine geri dönmesidir.

TRUMP’IN KUDUS ADIMI

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşınmasıyla ilgili süreci hep beraber yaşadık. Amerika bu konuda yalnız aldı. Ortaya çok ciddi küresel mutabakat çıktı. Burada sayın cumhurbaşkanımız liderlik rolü oynadı. Bu konuda küresel vicdanın oluştuğunu net şekilde ifade edebiliriz. Mayıs ayında ABD’nin bu uygulamasıyla birlikte kesinlikle küresel tepki gelecektir. İsrail devleti yeni yerleşim politikalarıyla iki devletli çözümü imkansız hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Bu sürece hiçbir şekilde katkı vermeyecek. Ama Amerika’ya yönelik tepkileri de daha da artıracaktır. Bizim yine çağrımız, zaman varken bu anlamsız işten feragat etmeleri, uzak durmalarıdır.

Nasıl o süreçte konu BM’ye götürüldü ve netice alındıysa, bununla ilgili de atacağımız bir takım adımlar olacaktır. Bu konuda ABD yönetimine tekrar sağ duyu çağrısı yapmak isteriz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.