Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırı! Aracını roketle vuracaklardı

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırı! Aracını roketle vuracaklardı

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırı! Aracını roketle vuracaklardı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyu Artvin'in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında, konvoyun güvenliğini sağlayan öncü güvenlik aracı ormanlık alanda bir hareketlilik fark etti. 

Kısa süre sonra oradan yol taramasını sağlayan 3 askeri araca ateş açıldı. En öndeki aracın şoförü yaralandı, çatışma çıktı. Çatışma bir süre devam etti. Konvoy durduruldu, Kılıçdaroğlu'nun araç içinde koruma altında tutuldu. Bölgeye askeri helikopter istendi. Çatışmanın durmasının ardından Kılıçdaroğlu Şavşat'a geri dönerken ikinci bir saldırı yaşandı. Güvenlik güçleri bunu üzerine CHP genel başkanını karayolları binasına götürdü. Kılıçdaroğlu, daha sonra daha güvenli olduğu için Şavşat Kaymakamlığı'na getirildi. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin konvoya roketatarla atış hazırlığında olduğu bilgisi var. Çatışmada 1 er şehit oldu, 2 astsubay yaralandı. CHP'li Özgür Özel "Ağır makinalı silah ve bir roketatar ile bir suikast girişimi hazırlığı olduğunu anlıyoruz" dedi. Bakan Ala, saldırının arkasında terör örgütü PKK'nın olduğunu açıkladı.

Son dakika: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyu Artvin'de PKK'lı teröristlerin saldırısına uğradı. Çatışmada öncü güvenlik aracındaki 1 asker şehit oldu, 2 astsubay yaralandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun sağlık durumu iyi. CHP lideri saldırı sonrası güvenli bir bölgeye götürüldü. Teröristlere ait bir roketatarın bulunduğu, çatışmada 1 teröristin de öldürüldüğü iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları ve bakanlar, siyasetçiler CHP liderini telefonla aradı. Kılıçdaroğlu, güvenlik sağlandıktan sonra Artvin programına devam etme kararı aldı. 

ROKETATARLI TERÖRİST VARDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın danışmanı Okan Konuralp, Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıda roketatarlı bir teröristin de bulunduğunu da söyledi. Saldırı sırasında Kılıçdaroğlu'nun içinde olduğu minibüste olduğunu söyleyen Konuralp, şunları söyledi: "Öndeki koruma konvoyundaki araçlara yönelik saldırının ardından, ben araçtan indim. Burası bir vadi, vadinin üstünde bir teröristin olduğunu görüyor koruma ekibinden arkadaşlar ve bu teröristin konvoya yönelik bir roket atmaya hazırlandığı sırada, teröriste yönelik bir ateş oluyor. 2-3 dakika sürüyor bu ateş. Koruma, bir roketli saldırganı gördüğünü söylüyor, roket atışı yapmaya hazırlandığını. O sırada bizim korumalarımız ve Artvin koruma ekibi o noktaya ateşe başlıyor" dedi.

İŞTE BUGÜN YAŞANANLAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyu Artvin'e gittiği sırada Ardanuç İlçesinde çatışma çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin programını gerçekleştirmek için uçakla Kars'a geldi. Buradan karayoluyla Artvin'in Şavşat İlçesi'ne geçen Kılıçdaroğlu, ilçe merkezinde halka hitap etti.

2 ASTSUBAY YARALANDI, 1 ER ŞEHİT OLDU

DHA'nın haberine göre CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şavşat'taki programını tamamlayıp belediye binasını açmak için Ardanuç İlçesi'ne giderken, saat 14.00 sıralarında Yanıklı Köyü girişinde PKK'lı teröristler dağlık bölgede tepelerden konvoya ateş açtı. PKK'lı teröristlerin açtığı ilk ateşte, konvoyun güvenliğini sağlamakla görevli jandarma aracında bulunan henüz kimlikleri öğrenilemeyen 2 astsubay hafif, sürücü er ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 3 askerden jandarma er, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle bir süre devam eden çatışma süresince korumaları Kemal Kılıçdaroğlu'nu güvenlik çemberine aldı.

ORMANLIK ALANDA PUSU KURULMUŞ

CHP milletvekili Özgür Özel'in aktardığı bilgilere göre konvoyun ön tarafından yol taraması yapan ve güvenlik önlemi alan 3 askeri araç vardı. Araçlar konvoyun 400-500 metre önünde gidiyordu. En öndeki araç, ormanlık alanda bir hareketlilik fark etti. Ardından o bölgeden konvoya ateş açıldı. İlk ateşte aracın şoförü yaralandı, çatışma çıktı. CHP milletvekili Özel, "Eğer öncü aracın dikkatinden kaçsaydı, konvoya roketatarla ya da makineli tüfekle ateş açılabilirdi" dedi. Özgür Özel, "Ağır makinalı silah ve bir roketatar ile bir suikast girişimi hazırlığı olduğu, güvenlik güçlerinin aldığı tedbirler sonucunda bunun hazırlığını yapan mevziinin ateş açması sonucu karşılıklı  bir çatışma başladığı sayın genel başkanın saldırı yerine birkaç yüz metre veya biraz daha fazla mesafedeyken konvoyun durduğu CHP konvoyunu koruyanların isabet aldığını konvoyun kendisinde herhangi bir isabet olmadığını anlıyoruz. Ağır yaralı askerimiz başta olmak üzere yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. CHP konvoyuna yapılan saldırı, sayın genel başkana yapılan suikast girişimi doğrudan demokrasiye, Türkiye'ye yapılmış. Demokrasinin yanında terörün karşısında duran bir anamuhalefet liderine yapılmış bir saldırıdır" dedi.

AĞIR MAKİNELİ TÜFER VE ROKETATARLA SUİKAST GİRİŞİMİ

Özgür Özel şu bilgileri verdi: "Bugün Sayın Genel Başkanımız, daha önceden planlanmış olan ziyaret programını gerçekleştiriyordu. 15 Temmuz öncesinde Sayın Genel Başkanımıza ve CHP'de siyaset yapan kişilere yönelik hem suikast girişimleri olabileceği, hem de bu tip gezilerde güvenlik zafiyetine ilişkin çeşitli uyarılar vardı. Bunun üzerine yakın koruma ekibinin sayısının artırıldığı, bunun yanında CHP konvoylarıyla ilgili korumayı artırdıklarını hepiniz biliyorsunuz.

ASKERİ ARAÇ FARK ETMESE...

Biraz önce Artvin Valisinin verdiği bilgiye göre, terörist hareketlerin olduğu bölgeden geçileceği için ciddi tedbir aldıklarını, üç araçla öncü güvenlik sağladıklarını, bu araçların konvoyun geçişinden önce etrafı kolaçan ettiklerini, ağaçlık bölgede bir mevzilenmeyi fark ettiklerini, en önde giden aracın mevzideki hareketliliğe yöneldiği anda o mevziden ateş açıldığını, en önde giden aracın sürücünün ağır şekilde yaralandığını ifade etti. 

SUİKAST GİRİŞİMİ

Toplam üç askerimizin yaralandıklarını ifade etti kendisi. Bütün bilgiler, oradaki arkadaşlarımızı, koruma ekibimizin, genel başkana eşlik eden CHP'lilerin bize verdiği bilgiler birleştiğinde, konvoya yönelik ağır makinalı silah ve roketatarla suikast girişiminde olunduğu, ateş açılması sonucunda çatışma başladığı, genel başkanın birkaç yüz metre mesafedeyken konvoyun durduğu, CHP konvoyunu koruyanların isabet aldıklarını, konvoyun kendisinde isabet olmadığını görüyoruz.

Sayın Genel Başkanla konuştuğumuzda 'Ben iyiyim ama siz askeri takip edin' demişti.  Artvin valimiz, yaralı askerlerle ilgili her şeyin yapıldığını söyledi.

Dün yapılan MYK toplantısından sonra, Artvin'den sonra Şırnak ve Hakkari'ye il ziyaretine gidecekti. Güvenlik uyarıları ifade edildiğinde genel başkanımız terörün amacı vatandaşı evine, siyasetçiye de ankara'ya hapsetmek olduğunu söyledi. CHP'nin genel başkanı da, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri herkes teröre teslim olmadan hakkari'ye şırnak'a edirne'ye antalya'ya gitmeye, teröre ve teröriste inat savunmaya devam edeceğiz"

ROTETATARLA SALDIRACAKLARDI

CNN TÜRK Ankara muhabiri Ünal Kaya'nın aktardığı bilgiye göre de daha önce Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li yöneticiler, suikast girişimleri olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Kılıçdaroğlu'nun korumalarının sayısı bunun üzerine artırılmıştı. Konvoyda Özel Harekatçı timler de bulunuyordu. Ateş açılması üzerine Özel Harekatçılar, Kılıçdaroğlu'nun aracını sarıp güvenlik sağladılar, saldırganlara ateşle karşılık verdiler. Bir süre susan silahlar daha sonra yeniden ateş açıldı.

PANZERLE UZAKLAŞTIRILDI

Ünal Kaya, roket atma hazırlığında olan bir teröristin korumalar tarafından vurulduğu bilgisini verdi. Saldırıdan sonra Kılıçdaroğlu olay yerinden panzerle uzaklaştırıldı. Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra 30 araçlık konvoyun en sonunda bulunan makam aracına alındı. Güvenlik güçleri teröristleri yakalamak için operasyon başlattı.

KESİN OLARAK PKK

İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyunun korumasını sağlamak üzere görevlendirilmiş ve öncülüğünü yapan jandarma aracına terörist unsurlarca ateş açıldığını belirtti. Ala, "Bu ateş sonucu aracı kullanan jandarma er başından ağır yaralanmıştır, iki astsubay da hafif yaralanmıştır" dedi. Ala saldırıyı yapan kesin olarak PKK olduğunu söyledi, "Saldırıyı hepimize yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz" dedi.

Çatışma devam ederken, güvenlik güçleri ateş açanların yakalanması için çalışma başlattı. Kılıçdaroğlu'nun çatışmanın ardından güvenlik gerekçesiyle Şavşat'a geri döndüğü öğrenildi.

İKİNCİ SALDIRI...

Öte yandan Savşat'a geri dönerken Meydancık civarında ikinci saldırının gerçekleşmesi üzerine Kılıçdaroğlu güvenlik amacıyla karayolları bölge müdürlüğü binasına götürüldü. Bu arada Kılıçdaroğlu'nun danışmanlarından biri saldırı olmadığını güzergahta konvoyun geçişi sırasında çatışma çıktığını ifade etti. Aynı danışman Kılıçdaroğlu'nun sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun karayolları bölge müdürlüğü binasına alınarak güvenliğinin sağlandığı bildirildi.

KAYMAKAMLIK BİNASINA GELDİ

Olayın ardından bir süre Karayolları'na ait bir binada bekletine Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Şavşat Kaymakamlığı'na geldi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaymakamlığa gelişi sırasında bazı vatandaşlar kendisine "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Son zamanlarda ihbarların artması üzerine Kılıçdaroğlu'nun koruma sayısı artırılmıştı. Ateş açıldığı anda görevli özel harekat polisleri de çatışmaya katılarak teröristlere karşılık verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TELEFONLA ARADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP konvoyunun çatışmaya maruz kaldığı haberinin ardından Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, yaşananlarla ilgili olarak bizzat kendisinden bilgi aldı. Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CHP konvoyunun Artvin'in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında yaşanan çatışmayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Artvin Valisiyle birer telefon görüşmesi de yaptığı kaydedildi.

Başbakan Binali Yıldırım da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aracının da bulunduğu konvoyun güzergahındaki saldırıyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Artvin Valisi Muharrem İnce ile görüşerek bilgi aldı.
vecihi çınar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.