Doğa Koleji MİT raporu ile kapatılıyor

Doğa Koleji MİT raporu ile kapatılıyor

Doğa Koleji MİT raporu ile kapatılıyor

Doğa Okullarının kapatılması için Büyük ortağı FETÖ sermayesi olarak bilinen Turkven'e ait Doğa Okulları'nın son satışında hülle tespit edildi. MİT okulların kapatılması için Emniyet KOM Dairesine yazı yazdı. 

Superhaber, bir süre önce Türkiye'nin en önemli eğitim kurumlarından Doğa Okulları'nın kapatılacağını haber vermişti. Nedeni grubun yüzde 80'lik hissesine sahip olan Turkven adlı yabancı fonun FETÖ bağlantılı olduğu iddiasıydı. 

Bu gelişmeye paralel olarak Doğa Okullarının satışı gündemdeydi. Alıcılar arasında Mehmet Büyükekşi, Muharrem Usta, Haydar Sancak ve Vahap Küçük gibi isimler 

bulunuyordu. Doğa Okullarının kurucusu ve küçük ortağı Fethi Şimşek, Turkven ile birlikte bir süredir bu isimlerle satış görüşmelerini yürütüyordu. 

Ancak geçtiğimiz cumartesi gecesi sürpriz bir gelişme yaşandı ve Doğa Okulları bir geceyarısı operasyonu ile bankalar mesai saati dışında açtırılarak Metal Yapı A.Ş'nin sahibi Ömer Saçaklıoğlu'na satıldı. Okullara talip olan ve aylardır görüşmeler yapan Büyükekşi, Sancak, Usta ve Küçük ortaklığı bu gelişme karşısında şok oldu. 

HÜLLE BELGELENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ ile bağlantısı nedeniyle okulları kapatmaya hazırlanırken yaşanan bu gelişme Hülle iddiasını gündeme getirdi. 

Bakanlığın tespiti de bu yöndeydi ve 80 okul için kapatma kararı çıktı. Ancak uygulama sırasında kapatma işlemi durduruldu. 

MİT DE OKULLARIN KAPATILMASI İÇİM EMNİYETE YAZI YAZDI

Bunun üzerie MİT devreye girdi ve Doğa Okulları'nın Ömer Saçaklıoğlu'na satışının hülle yoluyla gerçekleştirildiğini tespit etti. Ardından da Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesine (KOM) yazıyı tebliğ etti. 

Bu gelişme ile birlikte Doğa Okulları'nın kapatılması için düğmeye basılmış oldu. 

DOĞA KOLEJİ SATIŞIYLA İLGİLİ TÜM GELİMELER...

TÜRKİYE çapında 100’ün üzerinde kampusu, 70 bine yakın öğrencisi bulunan Doğa Okulları’nda satış bilmecesi sürpriz bir kararla sona erdi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) ve aynı zamanda Flo ve Polaris markalarıyla tanınan Ziylan Grubu’nun ortaklarından olan Mehmet Büyükekşi, Sancak Group Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Sancak ve Medical Park’ın ortağı ve Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın uzun bir süredir konsorsiyum şeklinde alacağını açıkladığı Doğa Okulları’nın yeni sahibi inşaat sektöründe faaliyet gösteren Metal Yapı Konut’un sahibi Ömer Saçaklıoğlu oldu. Mehmet Büyükekşi, cuma akşamına kadar süren görüşmelerde fiyatta anlaşamadıklarını açıkladı.
DOĞA KOLEJİ'NİN SATIŞI 2 AYDIR SÜRÜYORDU

Şanlıurfalı eski bir eğitimci ve dershaneci Fethi Şimşek, 2001 yılında kurduğu Doğa Okulları’nın yüzde 80’ini 2011 yılında yabancı sermayeden oluşan Turkven Yatırım Fonu’na satmıştı. Haziran ayında Doğa Kolejleri’nin satış kararı yabancı fonların eğitim sektöründen çıkma kararıyla gündeme gelmişti. Okullar için masaya oturan isimler ise hükümete yakın olarak bilinen ünlü işadamları Mehmet Büyükekşi, Haydar Sancak ve Muharrem Usta idi. Bu üç isimle pazarlığa oturdukları gün yaptığımız görüşmede Mehmet Büyükekşi okulları üçlü konsorsiyum olarak alacaklarını açıklamıştı. Satış işlemi yaklaşık iki aydır sürüyordu. Cuma akşamına kadar da sürdü. Satışın cuma günü önce konsorsiyuma yeni eklenen ortaklara yapılacağı haberleri geldi ancak sonra Doğa Okulları tarafından sürpriz bir açıklama geldi. Açıklamaya göre 2002’de okulları kuran Fethi Şimşek, kendisine ve Turkven’e ait hisselerin yüzde 100’ünün Metal Yapı Konut markasıyla inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Ömer Saçaklıoğlu’na satıldığını duyurdu.
YÜKSEKLERE TAŞIYACAK
Şimşek yaptığı açıklamada, “Kurup yıllardır itinayla büyüttüğümüz okulumuzu bu kıymetli ve hayırsever işadamına devretmek bize gurur veriyor. Doğa Okulları yıllardır başarıyla taşıdığı liderlik bayrağını, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden birinin kurucusu ve sahibi olan Ömer Saçaklıoğlu ile daha yükseklere taşımayı hedefliyor” dedi. Turkven’den yapılan açıklamada ise, “Doğa Okulları yeni sahibi ile çok büyük başarılara imza atacak. 2000 yılından bu yana Türkiye’ye 5 milyar dolarmertebesinde yatırım getirdiğimiz için gururluyuz ve 2017 sonuna kadar 1 milyar dolar yatırımı daha ülkemize çekme hedefimiz var” denildi.
CEO HAYIRLI OLSUN DEMİŞTİ
Cuma günü ilk gelen kulis bilgilerde Haydar Sancak, Mehmet Büyükekşi, Vahap Küçük ile eski dershaneci Cem Ocakçı ve İbrahim Bacacı’nın oluşturduğu yeni bir konsorsiyumun Doğa Okulları’nı alacağı iddia edildi. O gün Doğu Okulları CEO’su Bünyamin Çelikten gelişmelerle ilgili şunları söylemişti:
“Doğa Okulları olarak yeni ve güçlü hissedarlarımızla özel okulculuğun en önemli oyuncusu olmaya devam edeceğiz. Hissedarlarımızın hepsi değişik sektörlerde deneyimli ve başarılı kişiler. Biz de kurum olarak eğitim sektörünün lideriyiz. Ortaya müthiş bir sinerji ve enerji çıkacak. Türk eğitimine hayırlı olsun.”
DOĞA KOLEJİ'NİN ALICILARI BİR ANDA NASIL DEĞİŞTİ?

CUMA gününe kadar Mehmet Büyükekşi, Haydar Sancak ve Tema Holding/LC Waikiki ve Küçükler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ün (Muharrem Usta yerine sonradan konsorsiyuma girdi) yer aldığı konsorsiyumun Doğa Okulları’nı alacağına kesin gözüyle bakılırken alıcı nasıl değişti? Mehmet Büyükekşi, haziran ayında pazarlık masasındayken yaptığımız sohbeti hatırlatarak, “O gün görüşmelere başladığımızı söylemiştim. Şirket satın almak kolay değil. Kimi zaman 9 ay sürüyor. Bizim Antep’te bir söz vardır. Bir kızı bin kişi ister biri alır, diye. Şirket satın almada böyle bir şey” diyor. Büyükekşi, grubun zaten başkalarıyla da görüşme yaptığını belirtiyor ve “Ömer Saçaklıoğlu bizden daha yüksek verdi ki ona sattılar. Alana hayırlı olsun” diye devam ediyor. Sürpriz satışın nedeni son aylarda Doğa Okulları’na yönelik iddialar ve bazı okulların cemaatle ilişkili olduğu için kapatılmasıyla ilişkili mi? Bu soruya tabii ki yanıt verilmese de gerekçenin “ticari” olması pazarlık masasına yansıdığını gösteriyor. Saçaklıoğlu gayrimenkul sektörünün çok tanınmayan aktörlerinden.

Doğa Koleji satıldı yeni sahibi Ömer Saçaklıoğlu kimdir?
KAVURMACI İLE ORTAK ŞİRKETİ VAR
Metal Yapı Konut markasıyla inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Ömer Saçaklıoğlu’nun ailesi aslen tüccar. Saçakçıoğlu, Küçükçekmece’deki Blue Lake gibi büyük projelerin sahibi. Urfa doğumlu olan Saçaklıoğlu’nun babası Urfa’da tüccar ve büyük et imalathaneleri var. Daha sonra İstanbul’a gelen Saçaklıoğlu ailesi İstanbul’da da bu işlerini sürdürdü. Ardından AYGAZ bayiliği yapmaya başlayan Saçaklıoğlu ailesi Koç’un en büyük AYGAZ bayisinin sahibi oldu. Türkiye’ye likit gaz taşımacılığı yapmaya başlayan aile buradan kazandığı bütün parayla gayrimenkul sektörüne girdi. 1980’de Florya’da ilk apartmanını inşa eden Saçaklıoğlu, Metal Yapı Konut AŞ’nin sahibi. Saçaklıoğlu’nun aynı zamanda Aydınlı İnşaat’ın sahibi Ömer Faruk Kavurmacı ile de Vizyon İşletme Yönetim AŞ’de ortaklığı bulunuyor.
 

DOĞA KOLEJİNDEN AÇIKLAMA:

Yaptığımız haber üzerine Doğa kolejinden yazılı bir açıklama geldi:

o açıklamayı aynen yayınlıyoruz:
 

Balıklıgöl.com internet sitenizde yer alan “Doğa Koleji’ne Şok! MİT Raporu ile Kapatılıyor’’ başlıklı haber, gerçeği yansıtmadığı için düzeltilmesini önemle rica ediyoruz. 

Haberde yer alan ‘’Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ ile bağlantısı nedeniyle okulları kapatmaya hazırlanırken yaşanan bu gelişme Hülle iddiasını gündeme getirdi. Bakanlığın tespiti de bu yöndeydi ve 80 okul için kapatma kararı çıktı. Ancak uygulama sırasında kapatma işlemi durduruldu. Bunun üzerie MİT devreye girdi ve Doğa Okulları'nın Ömer Saçaklıoğlu'na satışının hülle yoluyla gerçekleştirildiğini tespit etti. Ardından da Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesine (KOM) yazıyı tebliğ etti. Bu gelişme ile birlikte Doğa Okulları'nın kapatılması için düğmeye basılmış oldu.’’ İfadeleri hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğa Okulları’nın ‘’FETÖ Sermayesi’’ olduğu, yeni sahibi Ömer Saçaklıoğlu’nun ‘’Hülle’’ yaparak suç işlediği gibi ciddi suçlamalar içerdiği gibi kurumun ve Saçaklıoğlu’nun itibarına ciddi şekilde zarar verici öğeler taşımaktadır.

Kurulduğu günden bu yana 14 yıldır demokrasiye bağlı, çağdaş nesiller yetiştiren Doğa Okulları’nın adını bir terör örgütü ile ilişkilendirilmesi, öğrencilerimiz ve velilerimizi de son derece rencide edicidir.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle hassasiyet göstermenizi rica ediyor ve kurumla ilgili yapacağınız haberlerde, haberin konusu olan Doğa Okulları yetkililerinden her zaman bilgi alabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.