ŞARK KURNAZI İSMETTEN HİTLERE TRAJI KOMİK BIYIK MESAJI VECİHİ ÇINAR HABERİ

ŞARK KURNAZI İSMETTEN HİTLERE TRAJI KOMİK BIYIK MESAJI

ŞARK KURNAZI İSMETTEN HİTLERE TRAJI KOMİK BIYIK MESAJI VECİHİ ÇINAR HABERİ

        ‘’  Hitler, kavgaya çok hızlı girdi. Önüne çıkanı hemen deviriyordu. Devleti yönetenler, başta Cumhurbaşkanı İsmet ve Gn. Kurmay Başkanı Fevzi olmak üzere Almanların bu işten galip çıkacağına iman etmişlerdi. Açıktan açığa bu duygu ve temennilerini dile getiremiyorlardı ama gizlide de olsa kalplerinden bunu geçiriyorlardı. Bunu Almanlara hissettirmek gerekiyordu ama nasıl yapılacağına karar veremiyorlardı. Çünkü her ne kadar Almanların bu kavgadan galip çıkacağına iman etmiş olsalar da, %1 ihtimal ya rüzgar tersine dönerse, o zaman ne yapacaklardı?
          İsmet’le Fevzi’nin uykuları kaçmıştı. Kimse fark etmeden Hitler’e nasıl göz kırpabiliriz diye, gece gündüz kafa yoruyorlardı. Nihayet Türk Milletinin ‘’Milli Şefi’’nin aklına muhteşem bir fikir geldi. Bu yolla hem Hitler’e selam çakılacak, hem de kimse anlamayacaktı.
          Bıyıklar!.. Evet, evet ‘bıyıkla’ bu mesaj verilebilirdi. Hem Hitlerin gönlü fethedilecek, hem de hiç kimse çakmayacaktı.
         Büyük Atatürk, Türk milleti zekidir, çalışkandır dememiş miydi? Türk Milleti’nin en zeki insanı olarak O’nu Lozan’a boşuna mı göndermişti?
         Üst düzey devlet erkanı bu muhteşem buluşu büyük bir coşkuyla karşıladılar. Ülkedeki tüm berberler hemen birer Hitler fotoğrafı buldular ve koltuğa oturan her Türk Büyüğü’nün pala bıyıklarını, badem bıyığa çevirdiler. Bu diplomatik operasyon hızla tüm ülkeye yayıldı.
         Tüm resmi devlet dairelerindeki İnönü fotoğrafları, Hitler bıyıklı yeni fotoğraflarla değiştirildi, Tüm devlet memurları, hademe ve kapıcılar dahil, hemen bu yeni bıyık modasına uydular. Devlet memurları yapar da, eşraf durur mu ?.. Çünkü bu yeni bıyık modeli insanlara devlet nezdinde, cemiyet hayatında itibar da sağlıyordu.
        En mutlu olan kesim ise şüphesiz berberlerdi. Tarih boyunca en şanslı yıllarını yaşıyorlardı. Hatta işi kesat giden marangoz, nalbant, tamirci… kim varsa iş değiştirerek, berberliğe başladı. Acemi berberler, bıyık düzelteyim derken, bazen müşterinin burnunu bazen, bazen dudağını kestilerse de ne gam!.. Vatan söz konusu olunca, gerisi teferruattı… Gazilik az bir unvan mıydı? Babası Çanakkale ‘ de şehit olmuş, kendisine de Gazilik yakışırdı doğrusu… Bıyık Gazisi olsa da fark etmez, sonunda Gazilik, Gazilikti.
        Böylesi tatlı hülyalara dalan Milli Şef ve avanesi, Hitler’in nihai zaferini kutlama hazırlıklarına içten içe, derinden derine hazırlanırken, rüzgar tersine dönmesin mi ?.. Alçak Amerikalılar önce Fransaa sahillerine çıkarma, Japonya’ ya atom bombaları, Berlin’de taş üstünde taş bırakmayınca, zavallı Hitler intihar etii., Almanya da kayıtsız şartsız teslim oldu!..
       Gitti bir çuval incir… Eyvah, ulan bıyıkların hesabı nasıl verilecekti şimdi. Alelacele berber sınıfı gece yarısı uyandırıldı ve bıyıklar fora!.. Ohh , kurtulduk!.. diye düşünürken, şeytan rahat durmuyordu ki, vesvese üzerine  vesvese veriyordu: Ya bu İngilizler ve Ruslar bu bıyık işini çözmüşlerse, eyvah, eyvah!.. Büyük Milleti’nin en zeki ferdi olan Milli Şef, derhal yeni bir çare buldu:
        Alamanya’ya savaş ilan edelim!
Devlet erkanının alkış ve tezahüratlarıyla karşılanan bu muhteşem öneriye, öküzün biri ‘’ama Almanya kayıtsız teslim oldu ‘’ deyince, ensesine müthiş bir Osmanlı, pardon Cumhuriyet tokadı yedi de, kendine gelebildi.
       Evet, kayıtsız şartsız teslim olan Almanya’ya karşı safımızı belli etmiştik.
       Bıyıkları fora etmiş ve savaş ilan etmiştik.  ‘’
Vecihi Çınar....

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.